twitter

Wednesday, August 12, 2015

CENTCOM'dan Atme'yi Nereden Vurduk Açıklaması

Türkiye'nin hemen yanıbaşındaki Atme kampına yapılan hava saldırısı sonrası birçok sivilin öldüğü iddiaları ileri sürülerek, bazı resimler paylaşıldı. Türkiye'de AKP'ye çok yakın olarak bilinen bazı İslamcı gazeteci ve/veya aktivistler bu saldirilarin Incirlik'den yapıldığını ileri sürerek, sert tepkilerde bulundular. 

ABD, her ne kadar Atme'ye yapılan saldırıyı üstlenmiş olsa da (ilk defa WashingtonPoint Türkiye'ye duyurdu), kampı vuran uçakların nereden kalktığı sırrını koruyor.

Türk Dışişleri Bakanlığı, Atme'yi vuran uçakların İncirlik'ten kalkmadığını açıkladı. Bununla birlikte, ABD tarafından sürekli yalanlanan, 2014'den beri kritik birçok konuda Washington tarafından 'düzeltilen' Ankara'nın yaptığı bu açıklamanın ne derece gerçeği yansıttığı bilinmiyor.

WashingtonPoint'in konuyla ilgili sorusuna CENTCOM'dan cevap geldi. 

ABD Merkezi Kuvvetler Komutanlığı, ''Atme'yi vuran insansız veya insanlı uçakların hangi üsten havalandığı'' sorusuna karşılık şu cevabı verdi: ''Biz hava saldırıları açıklamalarımızda ülke, lokasyonu ve hedefi ifade ediyoruz. Operasyonların güvenliği nedenlerinden dolayı hava araçlarımızın hangi spesifik lokasyondan çalıştığını (havalandığını) ise açıklamıyoruz.''

ABD, şimdilik Atme'yi vuran uçakların İncirlik'ten kalkıp, kalkmadığı konusunda bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. Yakında ya bir isimsiz yetkili ya da bir başka şekildeki sızıntıyla bu açıklamanın doğru olup, olmadığı ortaya çıkabilir. Geçmişte birçok kez olduğu gibi.

Atme'yi vuran uçakların gerçekten de İncirlik'ten kalkmamışsa, ABD'nin bu konuyu neden bir satırlık açıklama ile kaydetmediği ise bir başka soru. Eğer gerçekten de uçaklar, İncirlik'ten, yani Atme'ye çok yakın bir lokasyondan kalkmak yerine birkaç saat ötedeki Körfez ülkelerindeki hava üslerinden mi gönderildi? ABD, 'bu uçaklar (veya IHAlar) İncirlik'ten kalkmadı' açıklaması ile müttefiğini rahatlatma yolunu seçmedi. 

Ben CENTCOM'a sorarken, sorularım içerisinde Türk Dışişlerinin konuyla ilgili açıklamasını (İncirlik'ten kalkmadı) CENTCOM'un dikkatine sunmuştum: 

Bu resim, Incirlik Atme arasında 130 km olduğunu gösteriyor.  tarafından twitter aracılığı ile

İngilizcesi:

Previous question: Does the Pentagon have any comments re today's Atmeh strikes? Turkish press reports claim that many civilians killed in result of these strikes. Turkish MFA also said striking jets did not take off from Incirlik base. 

Question:
One final question if I may: Is there anyway you could kindly let me know which airbase those manned or unmanned planes took off to strike Atmeh camp?

Ilhan,

Our strike releases identify country, location and target. For operational security reasons, we do not identify specific locations our aircraft operate from.

v/r,
LCDR Kyle Raines
US Central Command
Media Operations

No comments: