twitter

Thursday, January 10, 2013

Washington Rethink Dusunce Kurulusu Direktoru Fevzi Bilgin Mulakati

Fevzi Bilgin henüz 1 yil kadar önce Washington'da açılan düşünce kuruluşu Rethink İnstitüsü'nün direktörülüğünü yapıyor. Kurum sadece Türkiye ve çevresi üzerine çalışma yapmakla kalmıyor, Washington'da son yıllarda giderek daha çok ilgi çeken Gülen Hareketini daha yakından tanımak isteyenlerin de adresi oluyor.

İlişkileri Nasıl Görüyorsunuz?
Türkiye-ABD ilişkilerinin daha iyiye gitme potansiyeli var. Türkiye’nin aktif politikası, Obama yönetiminin siyasetine de uygun ve ABD’nin Türkiye ile daha yakından çalışmak istemesi de normal. Model ortaklık çerçevesinin içinin daha dolu olması gerekiyor.

İsrail
Kongre’de İsrail ile Türkiye arasında bir seçim yapılması gerekirse, ibrenin İsrail’den yana olacağı kesin.  İsrail ile ABD’nin arasında adeta kan birliği veya organik bir ilişki var. Türkiye ile İsrail arasındaki küsme, konuşmama durumları bir çatışmaya gitmedikçe ilişkilere büyük bir negatif etki yapmasını beklemiyorum. Bunun yanısıra Türkiye ile İsrail arasındaki ticari ilişkilerin büyümeye devam ettiğini hatırlatmak gerekir. Öyle sonuç çıkıyor ki sanki İsrailliler, olanlardan ABD Kongresi kadar etkilenmemişler.

Mavi Marmara ile ilgili olarak da Türkiye’de Gazze’ye silahsız yardım götürmeye çalışan aktivistlerin İsrail güçlerince katlediliği anlayışı hakimken, Washington’da ise Türkiye’nin Gazze’ye terörist dolu bir gemi gönderdiği ve İsrail’in, Allah’a şükür ki, bu teröristleri durdurduğu söylemi hakim.

Obama kampanyasında ciddi çalışan Türk kampanyacılar olduğu gibi Türkler de ağırlıkla Obama’ya oy verdiler ve Amerikan-Türklerin ve lobilerinin Obama'yı sıkı bir şekilde desteklediğini Başkanın kendisi tarafından da biliniyor.

Türkiye'nin Washington'daki imajı:
Türkiye'nin Washington’da son birkaç yılda profili yükselmiş bir vaziyette. Ankara’da söylenen şeyler burada ciddiye alınıyor. Eski Türkiye’ye bakıldığı gibi yukarıdan bakanlar yok. Belki eski jenerasyonda halen bu tür alışkanlıklar ara ara görülse de, Türkiye genelde bir bölge gücü olarak görülüyor. Bunun yanısıra yönetim çevresinde ve birçok Kongre üyesi ve çalışanı arasında Türkiye’ye gitmemiş adam bulmak zor. Sirkülasyon artmış bir durumda ve Türkiye hakkında tuhaf sorular sorulmuyor.

Suriye
Suriye konusunda bütün opsiyonlar masada Washington açısından. Libya gibi değil ama Suriye’de de endgame’e yaklaştıkça, ABD’nin siyasi iradesini daha ciddi ve proaktif hale geldiğini görüyoruz. Diğer tarafta ABD Rusya ile de iş yapmak istiyorlar ve üzerinde çalışılan ilişkileri Suriye için bozmak istememekteler.

Türkiye ABD’nin duruşunu etkiliyor
Erdoğan, ABD’nin yeteri kadar üstüne düştüğünü yapmadığını iddia ediyor. Ortadoğu’dan bu kadar kolayca ABD’nin çekilemeyeceğini ileri sürüyor. Türkiye'den söylenenler ABD'yi etkiliyor.

No comments: