twitter

Saturday, July 16, 2016

ABD'den Türkiye'ye: Darbe Girişiminde ABD'nin Rolü Var İması İlişkilere Zarar Verir

ABD Dışişleri Bakanlığından bir açıklama yapılarak, ABD'nin başarısız kalan darbe girişiminde bir rolü olduğuna dair Türkiye'de, kamuoyu önünde ima yoluyla getirilen iddiaların yanlışlığı dile getirildi. 

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin, Çavuşoğlu'na bu yöndeki imaların ikili ilişkilere zarar verdiğini söylediği açıklandı.

Bakan John Kerry ile Mevlüt Çavuşoğlu arasındaki görüşme hakkındaki açıklamada ayrıca İncirlik hava üssünün en kısa zamanda açılması gerektiği buradaki operasyonların durmadan devam etmesi konusunda iki bakanın 'vurgu' yaptığı açıklandı.

Ayrıca Kerry'nin ''girişilen darbeye cevap verirken hukukun üstünlüğü ve yetkili kurumların sivil hayatları ve malvarlıklarını korumak için gereken bütün önlemlerin alınması gerekliliğini tekrarladığı'' vurgulandı, bunun için Türkiye'nin uluslararası yükümlülüklerine saygı göstermesi gerektiğinin hatırlatıldığı görüldü.


Açıklamanın tümü şu şekilde oldu:

‘’Dışişleri Bakanı (Mevlüt Çavuşoğlu) Türkiye’deki olaylar hakkında en son bilgileri verdi, ve Türk hükümetinin devlet kurumlarını kontrol altında tutmaya devam ettiğini söyledi. Çavuşoğlu ABD’ye desteği için teşekkür etti.

Kerry, ABD’nin Türkiye’nin demokratik şekilde seçilmiş hükümetine olan desteğini yineledi. Girişilen darbeye cevap verirken hukukun üstünlüğü ve yetkili kurumların sivil hayatları ve malvarlıklarını korumak için gereken bütün önlemlerin alınması gerekliliğini tekrarladı.

Dışişleri Bakanı Kerry ayrıca Türk hükümetinden  soruşturma yaparken ve olaylarla ilgisi bulunanlarle ilgili ek bilgi ortaya çıkarırken itidalli olmasını ve yargı sürecine, uluslararası yükümlülüklerine saygı göstermesini istedi. Kerry, ABD’nin Türk yetkili kurumlarına bu soruşturmayı yaparken yardıma hazır olduğunu ifade etti ama ABD’nin başarısız darbe girişimiyle ilgili kamuoyu önünde ima yoluyla veya herhangi bir rolü olduğunu dair iddiaların tamamen yanlış ve ikili ilişkilere zararlı olduğunu açık bir şekilde belirtti.

Sonunda iki bakan da Türkiye’nin NATO müttefiki ve Daiş’i yenmek için kurulan koalisyonun kilit bir üyesi olduğunu görüştürler ve bu operasyonların durmadan devam etmesine odak olmak gerekliliğini vurguladılar.

No comments: