twitter

Monday, April 20, 2015

Washington'daki Çavuşoğlu'na Beyaz Saray'dan Yalanlama

Washington'daki Çavuşoğlu'na Beyaz Saray'dan Yalanlama


Dışişleri Bakanı olmasından beri ilk kez Washington DC'ye ayak basan Mevlüt Çavuşoğlu, Pazar günü Maryland'da bitim aşamasında olan Türk Camisinin ziyareti esnasında yaptığı bir konuşmada Başkan Obama'nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte camiyi açmaya söz verdiğini söyledi. Çavuşoğlu şunları söyledi: "Cumhurbaşkanı Erdoğan, telefon görüşmesinde Obama'ya merkezi birlikte açma teklifinde bulundu. Obama da teklifi prensipte açılışa katılmaya evet dedi."


Beyaz Saray Milli Güvenlik Konseyi sözcülerinden Mark Stroh'in email ile yaptığı açıklamaya göre, Başkan Obama böyle bir merasime katılma sözü vermedi. Beyaz Saray, 'Başkan Obama'nın böyle bir angajmanı hakkında herhangi bir açıklamamız yok' dedi.


Beyaz Saray kaynakları, hiçbir şekilde böyle bir planın olmadığının altını çizdi.


Beyaz Saray'ın İlk Yalanlaması Değil
Beyaz Saray'ın açıkça bir müttefik ülkenin liderini veya bakanını yalanlaması sıradan olaylardan değil. Bundan bir yıl önce de 19 Şubat tarihinde yapılan Obama-Erdoğan telefon görüşmesinde, Erdoğan'ın bir TV röportajında Obama'nın Fethullah Gülen'in iadesine sıcak baktığı yönündeki sözleri, yine Beyaz Saray tarafından yalanlanmıştı.

Çavuşoğlu yarın Beyaz Saray'a giderek Obama'nın Milli güvenlik Başdanışmanı Susan Rice ile de görüşecek.

No comments: