twitter

Tuesday, March 24, 2015

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'den Türkiye Mektubu

ABD Kongresi’nde geçtiğimiz haftalarda 88 Kongre üyesinin Dışişleri Bakanı John Kerry’ye, Türkiye'deki basın özgürlüğü ihlalleri ve gazeteci tutuklamaları ile ilgili yazdıkları ağır mektubun ardından, Kerry’nin ofisinden Kongre üyelerine gönderilen cevabi bir mektubun varlığını geçtiğimiz hafta ABD Dışişleri Bakanı sözcüsü Jeff Rathke ifade etmişti.

Kerry, 24 Şubat tarihli mektubunda, Kongre üyelerinin Türkiye’de ‘çeşitliliğin ve medya organlarının bağımsızlığının zayıflatılması için yapılan faaliyetler hakkındaki endişelerin’’ ABD Dışişleri Bakanlığınca paylaşıldığını ifade etti. Bu endişelerin ’’Türk yetkililere özel görüşmelerde, kamuya açık açıklamalarda ve yıllık insan hakları raporunda ifade edildiğini’’ yazdı.

Mektup, Kerry’nin Kongre ilişkilerinden sorumlu yardımcısı Julia Frifield tarafından yazılarak Kongre’ye gönderildi. Cuma günü ABD Dışişleri bakanlığı sözcüsü Jeff Rathke tarafından kamuya açık olmadığı ifade edilen bu mektuba, bir Kongre üyesinin ofisinden ulaşıldı.

Mektupta, ABD Dışişleri Bakanlığının Aralık 14’de yapılan tutuklamalarla ilgili bir açıklama yaptığı hatırlatırken, ‘medya özgürlüğü, yargı süreci ve yargının bağımsızlığının sağlıklı demokrasi için kilit unsur olduğunun’ altının çizildiği ’’Türk otoritelerinden bu temel değerleri ihlal edecek faaliyetlerden uzak durulmasının talep edildiği’’ kaydediliyor.

Mektup, 2014 yılında Türkiye’de sosyal medyaya ulaşımının sınırlandığında ABD Dışişleri bakanlığının itiraz ettiğini, Anayasa Mahkemesinin Twitter’e ulaşımını sağlamasıyla da memnuniyetlerinin dile getirildiğini sıralıyor.

Mektup, ABD ile Türkiye’nin NATO müttefikleri olduğunu hatırlatarak, birçok ekonomik ve stratejik çıkarların iki ülke tarafından paylaşıldığını, ‘bu çerçevede Türkiye’nin kendisinin ifade ettiği şekilde demokratik ideallere ulaşması için gerekli adımların atılması için teşvik edilmeye devam edileceğini’ kaydetmesiyle son buluyor.

No comments: