twitter

Monday, April 07, 2014

ABD: Seçimlerdeki düzensizliklerden dolayı Şeffaf, Adil ve Özgür demiyoruz!

ABD: Seçimlerdeki düzensizliklerden dolayı Şeffaf, Adil ve Özgür demiyoruz!

İLHAN TANIR – WASHINGTON – POSTA212ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Posta212′nin, Türkiye’de geçen hafta yapılan seçimlerle ilgili Bakanlığın pozisyonunu görüştü.
ABD Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray, adetten olmasına rağmen, seçim başarısından dolayı ne Başbakan Erdoğan’ı aramışlardı, ne de seçimlerle ilgili yine adetten olan şekilde ‘adil, şeffaf ve özgür’ gibi tanımlalar getirmişlerdi.
ABD Dışişleri Bakanlığının Pazartesi günkü basın toplantısında da, sözcü Jen Psaki, yine yerel seçimlerle ilgili olarak, seçimlerin adil, şeffaf ve özgür olup olmadığı sorusuna karşılık olarak, ‘özel bir yorumumuz yok’ cevabını verdi.
Dışişlerindeki bu basın toplantısından sonra, Posta212′ye konuşan üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisine, neden Türkiye’deki yerel seçimlerle ilgili, adetten olan ‘şeffaf ve adil’ tanımlamalarını kullanamadığını sorduk. Bakanlıkta Türkiye ile ilgili konulara da bakan yetkili ile olan kısa görüşmede şu soru ve cevaplar alındı.
Türkiye’de seçimleri özgür, şeffaf ve adil olarak tanımlayamamanızı anlayamadım. Şüpheleriniz mi var?
Birçok zaman seçimlerle ilgili düzensizlikler haberleri gelmekte. Bu birçok farklı ülkelerde meydana gelmektedir. Bundan dolayı, bu sürecin sona ermesini beklemeyi tercih ediyoruz. Ama bununla ilgili olarak konuşmaya ve görüşmeye devam edeceğiz.
Bu düzensizlikler sizin bu sıfatları kullanmanızı engelliyor öyle mi?
Bunun hakemliğini yapmak bize düşmez. Genelde, hükümetler bu şikayetlere kendileri bakarlar. Anladığımız kadarıyla da şu an Türkiye’de olan da bu.
Arınç’ın Anayasa Mahkemesi Eleştirisini ABD Katılmıyor
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki, ayrıca, yine günlük basın toplantısında, Arınç’ın Anayasa Mahkemesi’nin Twitter kararıyla ilgili olarak, bu kararın yanlış olduğuna, ve mahkemenin diğer mahkemeleri dinlemesi ve bireysel haklara daha çok saygı göstermesi gerektiği şeklindeki eleştirileri sorulması üzerine ise şunları söyledi:
Türkiye’nin iç politikasına karışmayacağım. Ama şunu söyleyebilirim ki, Anayasa Mahkemesinin yakın zamanda aldığı ve ifade özgürlüğünü destekliyici kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Türk hükümetinin Twitter’in engellenmesinin kaldırılması kararını uyguladığını not ediyoruz. Biz aynı şekilde hükümetin Youtube’a ulaşıma konan engellemeyi de kaldırmasını bekliyoruz. Türk hükümetini, bütün Sosyal Medya kanallarına ulan ulaşımın açık kalması için ısrarlı talebimizi sürdürüyoruz.
ABD Dışişleri Bakanlığı da Hersh’ü reddetti
Beyaz Saray’ın dediklerini destekliyoruz. Biz, kendi istihbaratımıza, kendi raporlarımızın arkasındayız. Uluslararası toplum da geniş bir şekilde bu görüştedir ki 21 Ağustos kimyasal silah saldırılarının arkasında Esad rejiminin olduğu konusunda hiçbir soru işareti bulunmamaktadır.

No comments: